Ako spoznať kvalitné granule pre psov

Veľkou neznámou ​pre bežného chovateľa je otázka spoznania kvalitných granul pre psov na presýtenom trhu. Objavujú sa tu nové a nové značky s honosnými názvami aj graficky nádherne vyfarbené obaly. Veľakrát je to len hra marketingu, ako čo najlepšie presvedčiť zákazníkov, že práve tie či oné granule sú pre jeho psíka najlepšie.

Preto sme sa v tomto článku rozhodli priblížiť čitateľom niekoľko faktov, ktorých by si mali všímať pri nákupe granúl. V prvom rade nevyberajte granule iba podľa obalu, ale podľa zloženia. Základný a skrátený opis zloženie by mal byť uvedený v úvode a to tak, že v tabuľke hodnôt by mali byť uvedené hrubé bielkoviny, hrubé tuky, popol aj vlákniny. Pozor aj na to, či granule neobsahujú napríklad vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu schválené EU, obilniny, cukry, alebo rastlinné tuky a soju! Od takých granúl radšej hneď ruky preč!

► Kvalitné granule pre psov by mali byť vyrobené z mäsa a nie obilie. Váš pes nie je sliepka!

Dôležité sú aj informácie o zložení. Na prvom mieste by vždy mali byť uvedené informácie o obsahu mäsa a živočíšnych bielkovín atď. Pokial sú na prvom mieste také "dobroty" ako obilie, alebo kukurica znovu ruky preč. Dôležitý je aj obsah tukov, ale nie je tuk ako tuk. Tuky môžu byť živočíšné a rastlinné. A tu nastupuje fenomén sója, ktorá ovplyvní obsah bielkovín. Ten môže pridaním sóje prudko vzrásť. Keď pridáte sóju, vyrobíte kŕmivo lacnejšie a možno bude mať vysoký obsah proteínov (30% aj viac) - lenže rastlinných! Tieto sú pre psa ťažko stráviteľné a sója môže dlhodobo poškodzovať štítnu žľazu. Z toho vyplýva, že pre psa je dôležité množstvo proteínov a tukov, ích pôvodom a kvalita.

► Sója môže dlhodobo poškodzovať štítnu žľazu aj celkové zdravie vášho psa

A čo napríklad dochucovadlá a chémia? Vyberajte teda granule, ktoré sa čo najviac blížia prirodzenej potrave psov. Jedno z dochucovadiel môže byť aj obyčajná kŕmna soľ. Potravinárske farbivá, konzervanty a dochucovadlá, môžu mať neblahý vplyv na zdravie, srsť i kožu psa.

► Pod článkom nájdete súpis najčastejších chemických konzervantov, ktorým je dobré sa vyhnúť, a prírodných, ktoré môžu vašim psom naopak prospievať 

A čo obilniny a prílohy? Tu môže byť problém vo výživovej hodnote a stráviteľnosti, ale pes niektoré potrebuje ako zdroj energie. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že vyberiete pre svojho psa granule s nádherným obalom, kde ale bude vysoký podiel kukurice, alebo pšenice a s plynmi, ktoré váš pes vyprodukuje nevydržíte.

Výbornú stráviteľnosť a sú energeticky vydatné pre psy sú napríklad zemiaky a zemiakové vločky, alebo ryžové vločky a tapioky. Mierne horšie straviteľné sú ryža, proso a amarant. Zdroje sacharidov by v každom prípadě mali byť presne opísané. Nestačí napísať len obilniny. Najhoršie stráviteľné, ale vďaka zisku sú niektorými výrobcami doslova milované kukurica, pšenica, ovos, jačmeň.

► Granule vyrábané pre zisk a nie pre zdravie psov obsahujú kukuricu, pšenicu, jačmeň, ovos. 

Najlepšie granule pre psov sú také, ktoré obsahujú deklarovaný obsah surového a sušeného mäsa (nie mäsokostnú múčku), živočíšne bielkoviny, ovocie, zeleninu, vitamíny, minerálne látky, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny aj bylinky pre psov.

Teda - ako spoznať kvalitné granule pre psov? Ako príklad zoberieme za studena lisované granule Yoggies s laktobacily, ktoré obsahujú až 87% mäsa v surovom a nesušenom stave. K tomu do granúl pridávajú bylinky, ovocie, zeleninu aj výťažok z mäsa mušlí, ktorý podporuje zdravé kĺby i šľachy. Najväčším benefitom granúl Yoggies pre Vášho psíka potom bude, že všetky suroviny sú za surova vysušené, mleté a lisované. Naviac obsahujú prírodné laktobacily, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru, imunitu aj zdravie psa. Yoggies granule si potom zachovávajú prirodzenú chuť použitých surovín tak, ako by mala aj potrava psov v prírode.

Najčastejšie chemické konzervanty, ktorým je dobré sa vyhýbať

  • Butylhydroxytoluén (BHT, E 321) - zabraňuje žltnutiu tukov a olejov
  • Butylhydroxyanizol (BHA, E 320) - spomaľuje žltnutiu tukov a zabraňuje vzniku niektorých druhov baktérií a plesní
  • Propylgalát (E 310) - účinkuje proti žltnutiu tukov a olejov
  • Sorban draselný (E 202) - pôsobí proti plesniam
  • Eethoxyquin (E324) - vyskytuje sa veľmi často v rybej múčke a niekedy nemusí byť na obale
  • Difosforečnan (E450) - pri väčšej konzumácii môže narušiť krehkú rovnováhu medzi vápnikom a fosforom.
  • Zmes difosforečnan (soľnej, vápenaté, draselné). Hoci sú tieto látky v EÚ povolené, je rozhodne lepšie sa im vyhnúť.

Prírodné konzervanty ktoré sú ktoré sú prospešné pre psy

  • Jedným z nich sú vitamíny E, ktoré sa nazývajú tokoferoly. Tie pôsobia proti žltnutiu tukov a psom prospievajú tým, že dodávajú ích organizmu potrebný vitamín E a sú pre organizmus dôležitým antioxidantom.
  • Ďalším prírodným konzervantom je rozmarínový olej alebo rozmarín.
  • Tiež sa používa čakanka
  • Možno aj vitamín C
Odoslať článok známemu   Vytlačiť